Pavučina


Pomoc uprchlíkům na přechodu Berkasovo / Bapska

28. 10. – 1. 11. 2015

Czech Team

„Teď není potřeba číst zprávy o uprchlících, teď je potřeba zvednout zadek a jít pomoct!“ Přidal jsem se ke skupině (z větší části neznámých) lidí, nasedli jsme do aut, naložili 1600 izotermických fólií a pár krabic nitrilových rukavic a vyjeli jsme na Balkán.

Na hraničním přechodu Berkasovo / Bapska mezi Srbskem a Bulharskem v té době už měsíc působili čeští dobrovolníci. Zapojili jsme se do organizování davu, výdeje jídla a oblečení, oblékání mimin, vaření čaje, sběru odpadků…

Ranní porada Czech teamu

Czech team se každé ráno a večer schází na poradu. Ranní porada probíhá venku, večerní porada je ve velkém stanu sloužícím jako sklad oblečení pro uprchlíky. Během porady si každý může vzít slovo a říct cokoli, co mu přijde důležité. Na všechny potřebné činnosti se lidé zapisují dobrovolně. Mezi dobrovolníky jsou skauti, pankáči, mámy, studenti, učitelé, programátoři… Spojuje nás jen oranžová vesta a to, že jsme ve svém volnu přijeli pomoct.

Krom nás na přechodu působí též UNHCR (Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky). Umí poskytovat informace, hledat ztracené členy rodiny a vozit postižené na vozíku na začátek fronty. Dále němečtí dobrovolníci rozdávající vodu a evangelia v arabštině, Lékaři bez hranic (odvádí skvělou práci), UNICEF (matky s dětmi se u nich mohou ohřát a vzít si plyšáka) a WAHA (mají lahvičku peroxidu, monopol na poskytování zdravotní péče a jsou strašně důležití). Každopádně většinu práce odvádí dobrovolníci. Zadarmo, rádi a s úsměvem:)

Co pro uprchlíky děláme?

Co všechno děláme? Čekajícím uprchlíkům nabízíme čaj. Totiž cukrový roztok s příchutí černého čaje. To probíhá 24 hodin denně. Pokud je uprchlíků hodně, roznášíme čaj i do stanů, kde musí čekat. Dále nabízíme hygienické potřeby a nějaké jídlo. Vařit nám Srbové zakázali, takže jen sušenky, rybičkové konzervy a banány. A vodu. Když jdou od autobusů 2 kilometry do kopce na slunci, docela se jim hodí. Taky nabízíme úsměv a vlídné slovo. Toho se na jejich balkánské cestě také nedostává. Několik holek systematicky kontrolovalo batolata, jestli jsou dostatečně oblečená a nepotřebují přebalit.

Nabízíme čaj…

… a hygienické potřeby

Za vše jsou moc rádi

Čepení batolat

Roznášení čaje

 

Vyhrocení situace

Po čtyřech dnech na místě, v noci na neděli, přestali Chorvati uprchlíky odvážet a na místě zůstaly tisíce lidí. Teplota byla těsně nad nulou a foukal vítr. Rozdali jsme všechny deky včetně použitých, tisíc izotermických fólií, ale stejně se na spoustu lidí nedostalo. Zvládnout dav a zabránit chaosu bylo na hranici možností vyčerpaných dobrovolníků… Určitě bylo potřeba udržet pořádek, v tlačenici a chaosu by hrozilo i ušlapání. Ale stejně zůstávalo spoustu otázek PROČ. Proč Srbsko naveze tisíce lidí do jednoho místa a neobtěžuje se zajistit na místě pořádek? Proč práci, kterou má dělat srbská policie dělají dobrovolníci z různých jiných zemí? Proč my, kteří jsme přijeli podat ruku v nouzi, nabídnout vodu žíznivým a deku mrznoucím, najednou držíme policejní zátarasy? Proč pro ty lidi přede mnou nemohu udělat nic víc, než že je nepustím dopředu a budu jim opakovat, že musí počkat?

A i po návratu stále myslím na lidi, které jsme tam potkali. Co bude s lidmi, kteří v Afganistánu pracovali pro NATO jako překladatelé a po stažení aliance jsou na mušce teroristů jako kolaboranti? Když je NATO tam nechalo na pospas osudu, dá jim Evropa aspoň teď azyl, nebo je pošlou zpátky s tím, že jsou z „bezpečné země“? Co to čtrnáctidenní mimčo, které jsem měl to štěstí chovat dlouhé minuty v náručí, když se ho jeho maminka bála sama držet v tlačícím se davu? Zvládne cestu ve zdraví? A na mnoho dalších, na které nemohu a nechci zapomenout…