Pavučina


Bulharsko – průvodce po Rile a Pirinu

O Bulharsku, bulharština, peníze

Chrám v Sandanski

Bezpečnostní situace

Hned po příjezdu doporučujeme dát pozor na kapsáře v Sofii, možná se vám bude někdo vnucovat se zaručeně výhodnou výměnou peněz. Žádného jiného rizika si nejsme vědomi, za pověst nebezpečné země dle našeho názoru může spíše všudypřítomná fóbie z východu a Balkánu.

Bulhaři jsou v drtivé většině velice vstřícní a milí lidé, i přes jazykovou bariéru ochotně poradí či pomohou.

Jak se domluvit

Hodně mladých lidí dobře mluví anglicky, oproti tomu se staršími se anglicky či německy domluvíte zřídkakdy, o něco častěji umí rusky. Bulharština nám není moc dobře srozumitelná, ale přesto podobnost na základní dorozumění či nákup v obchodě stačí.

Častou příčinou nedorozumění je to, že v Bulharsku kývnutí hlavou znamená NE a zavrtění ANO. Stává se, že obě strany si chybu uvědomí a Bulhaři začnou kývat po českém způsobu a vy po bulharském, takže zmatek je dokonalý.

Cyrilice

V bulharsku se píše cyrilicí, která se v některých znacích liší od ruské azbuky. Přepis uvádíme v následující tabulce.

Přepis cyrilice do češtiny
Velké: А Б В Г Д Е Ж З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ъ Ь Ю Я
Malé: а б в г д е ж з и й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш щ ъ ь ю я
Přepis: a b v g d e ž z i j k l m n o p r s t u f h c č š št ă j ju ja

Zároveň se můžete setkat s německým přepisem (třeba v jízdních řádech na těchto stránkách) kde jsou znaky Ž, Č, Š a ŠT přepsány jako ZH, CH, SH a SHT. V anglickém přepisu (který se v Bulharsku používá třeba u silničních ukazatelů) se navíc všechna J nahradí Y a C je nahrazeno TS.

Přepis se shoduje s českou výslovností, s výjimkou písmene Х, které se přepisuje H, ale čte se [ch]. Dále ъ/ă označuje neznělou samohlásku.

Peníze

Platidlem je Bulharský lev (množné číslo leva), který se dělí na stotinki. Je pevně navázán na euro v kurzu 1 EUR = 1.95583 BGN, pro přibližný odhad tedy polovina eura.

Eura na leva je možné vyměnit i v menších městečkách.

Ceny

Bulharsko je spíše levnější zemí, mile vás překvapí ceny za nocleh i jídla na horských chatách, na potravinách toho moc neušetříte. Pro orientaci uvádíme, kolik jsme za různé věci platili v létě 2008.

věc přibližná cena
chléb 1 Lv
sýr kaškaval (1 kg) 11 Lv
hlavní jídlo s pitím na horské chatě či v restauraci 8–12 lv
pivo na horské chatě 2,5 Lv
autobus Sofia → Dupnica 6 Lv
autobus Rilski manastir → Rila 2 Lv
autobus Rila → Blagoevgrad 2 Lv
autobus Blagoevgrad → Razlog 5 Lv
vlak Sandanski → Soluň (1. třída) 24 Lv

Mobilní signál

V horách je GSM signál na hřebenech a na svazích směrem k civilizaci, nejsou velké oblasti signálem naprosto netknuté jako v Rumunsku.