Pavučina


Rumunsko – průvodce po Retezatu, Paringu a Šureanu

Mapy a turistické značení

Mapy rumunských hor

Není tak dávno, kdy se do rumunských Karpat vyráželo s mapami, kde byly pouze několika čarami naznačené hlavní hřebeny, silnice a potoky. Dnes už jsou pro navštěvovaná pohoří k dostání turistické mapy podobné našim, avšak v těch méně navštěvovaných stále chodíme podle prastarých malůvek.

Mapy můžete koupit třeba v e-shopu Hedvábné stezky

Nové turistické mapy vydává maďarský Dimap a Bel Alpin. Dohromady pokrývají asi 15 pohoří. S prvními máme dobrou zkušenost, druhé zmiňované jsme ještě neviděli. U nás je prodává třeba e-shop Hedvábné stezky nebo pražské knihkupectví Kiwi.

Spousta rumunských turistických map je také na internetu. Největší sbírka je na Mapovém serveru na Masarykově koleji, mapy Retezatu a Fagaraše i s kalibrací pro gps naleznete na 4F Travel Page.

Často lepší služby než prastaré turistické mapy prokáží vojenské topografické mapy 1:100 000. Rumunské se dají sehnat z mapování v roce 1996, bohužel na nich chybí téměř všechny výškové kóty a jsou velmi zřídka zakresleny sklály a podobné teréní jevy. Hory jsou lépe (avšak ostatní věci hůře) nakresleny na mnohem starších sovětských mapách (ty se momentálně nedají zdarma stáhnout). K rumunským i sovětským mapám jsou k dispozici kalibrační soubory pro gps.

U popisů jednotlivých pohoří jsou uvedeny doporučené mapy.

Turistické značení

Rumunské turistické cesty jsou značeny barevnými symboly s bílým okrajem. Takže jednotlivé trasy jsou vyznačeny třeba červeným pruhem, žlutým křížem či modrým trojúhelníčkem. Kvalita se liší cestu od cesty, některé jsou nově namalované, jinde se zašlé žluto bílé kříže dovedně maskují na kamenech obrostlých lišejníkem. V některých mapách jsou dokonce výrazné a smyté značky rozlišovány.

Obecně lze říci, že v hojně navštěvovaných pohořích (Retezat, Paring apod.) je síť turistických značek velmi dobře použitelná, zatímco ve všech ostatních nejsou značky žádné a pokud nějakou potkáte, tak vám stejně nepomůže, neboť nevíte kam vede.

Každopádně buzola patří v rumunských horách k nezbytnému vybavení.