Pavučina


Průvodce po horách s batohem za obzor

Co zde naleznete

Zde se nachází postupně narůstající sbírka průvoců, určených poutníkům, trampům, skautům, cestovatelům a podobné havěti vyrážející do hor za obzorem. Těm, kteří s batohem jedou kamsi do neznáma, spoléhajíce na svůj orientační smysl, zažloutlou slepovanou mapu, pomoc přátel a to, že jim i tentokrát budou hory nakloněny a nechají je navrátiti se domů.

Zatím můžeme slíbit postupné zpracování míst, kam zavítal někdo ze současných spolupachatelů, takže se zde časem objeví třeba Albánské Alpy, Karavanky a Kamnické Alpy ve Slovinsku, něco z Pyrenejí a Podkarpatské Rusi…

Zpracované oblasti

Podzim v banátských horách

Málo zemí Starého světa bylo tak obdařeno horami, jako Rumunsko. Napříč zemí se klikatí karpatské hřebeny, které se dělí na několik různých celků a desítky pohoří. Některé jsou pokryty neprostupnými lesy, jinde se pasou ovce na poloninách, v krasových pohořích jsou volně přístupné jeskynní systémy a na mnohých můžete obdivovat horská jezera…

Rumunské hory jsou ještě málo dotčeny civilizací. Na několika nejznámějších pohořích potkáte davy turistů, ale většina Karpat stále patří hlavně bačům, ovcím a divoké zvěři. Mnohde jako by se už dávno zastavil čas, lidé v horách žijí tradičním životem a příroda je ještě málo poznamenána člověkem.
 

Starček pod Musalou

Je nebezpečné vydat se do bulharských hor. Nejspíše tam potkáš kouzelná místa, která si navždy vryješ do paměti a budeš se chtít navrátiti. Hory tě očarují a nenechají zapomenout.

Někoho nadchnou skalní věže a štíty, jiného hřebeny úzké jako ostří meče, výhledy z vrcholů na desítky jezer, meanrující potůčky na zvlněných náhorních planinách, stáda volně žijících koní či další divy. Třeba kaňony mezi strmými skalami sahajícími téměř k obloze, a říčky, jenž se v nich se klikatí po kvetoucích loukách, zurčí přes kameny a z vodopádů padají do hlubokých tůní.

Nebo manastýry v horských údolích. Nádherné prastaré kláštery patří k horám stejně jako hory k manastýrům. Svíčkami osvětlené chrámy vonící kadidlem jsou branou do jiného světa.
 

Jak můžete pomoci

Pomohou-li vám naše cestopisy, napište nám do knihy návštěv, ať víme, že nepíšeme jen pro sebe.

Velmi nám pomůže též propagace – můžete říct o webu podobně naladěným přátelům, umístit odkaz na své cestovatelské stránky, …

Naleznete-li v průvodcích nesrovnalosti, již neaktuální věci, chybějící důležité informace, upozorněte nás prosím e-mailem.

Chtěli byste se zapojit do psaní, napište nám pár řádek o sobě, kde jste byli, na jak dlouho a co byste o tom chtěli napsat, budeme rádi za každého dalšího autora.