Pavučina


Bulharsko – průvodce po Rile a Pirinu

Úvod

Nad údolím Rilské řeky

Je nebezpečné vydat se do bulharských hor. Nejspíše tam potkáš kouzelná místa, která si navždy vryješ do paměti a budeš se chtít navrátiti. Hory tě očarují a nenechají zapomenout. Někoho nadchnou skalní věže a štíty, jiného hřebeny úzké jako ostří meče, výhledy z vrcholů na desítky jezer, meanrující potůčky na zvlněných náhorních planinách, stáda volně žijících koní či další divy.

Mě okouzlilo údolí Dupnické Bistrice. Široký kaňon sevřený strmými skalami, jež dosahují téměř k obloze, a v něm se klikatí říčka po kvetoucích loukách, zurčí přes kameny a z vodopádů padá do hlubokých tůní. Malebné místo, kam se výletníci zřídkakdy podívají – značené cesty se mu vyhýbají a projít jím zabere alespoň den chůze.

Hory však nejsou zdaleka všude tak opuštěné. Na Rile a Pirinu jsou na délku denního pochodu od sebe horské chaty, kde lze pojíst i přespat, pro našince za levný peníz. Na hřebenech jsou i všem přístupné útulny, které přijdou vhod zejména v ledovém nečase.

Starček pod Musalou

Nemohu nezmínit manastýry v horských údolích. Prastaré kláštery patří k horám stejně jako hory k manastýrům. Nádherné stavby z dávných časů ohromují návštěvníky a svíčkami osvětlené chrámy vonící kadidlem jsou branou do jiného světa.

Autoři a aktuálnost informací

Vycházíme z toho, co jsme viděli a sami vyzkoušeli při přechodu Rily v roce 2005, při přechodech Rily a Pirinu v letech 2008 a 2011. Pokud máme něco jen z doslechu, upozorníme na to.

S připomínkami od spolupachatelů sestavil Jirka.

Velký výběr pohodových zájezdů do Bulharska nabízí CK Alpina. Můžete se vydat s partou prima lidí na horské přechody, jednodenní túry a v zimě na lyže nebo snowboard.

Vybíráme z obsahu

Chrám v Sandanski

Hned po příjezdu doporučujeme dát pozor na kapsáře v Sofii, možná se vám bude někdo vnucovat se zaručeně výhodnou výměnou peněz. Žádného jiného rizika si nejsme vědomi, za pověst nebezpečné země dle našeho názoru může spíše všudypřítomná fóbie z východu a Balkánu. Bulhaři jsou v drtivé většině velice vstřícní a milí lidé, i přes jazykovou bariéru ochotně poradí či pomohou.

Dále se dozvíte jak se domluvit, přepis cyrilice a o penězích a cenách…
 

Elenski ezero

Rila – to jsou skalnaté hřebeny a ostré štíty, pod kterými se rozkládají desítky jezer a vodopádů, ale i rozlehlé a liduprázdné planiny se stády pasoucích se koní. Východ slunce nad Urdinými jezery, zážitek který stojí za noční vstávání a při kterém nevnímáš lezavou zimu a jinovatku všude okolo. Údolí Dupniške Bystrice, lidmi zapomenutý skvost hor, den stoupáš podle kaskád a peřejí, projdeš prales i kvetoucí louky a vidíš, jak se z bystřiny stává řeka, i jak se potůček nakonec rodí z pramenů.

Rila je nejvyšší pohoří celého Balkánu, tvořené žulou a rulou. Může připomínat slovenské Roháče, avšak je výrazně vyšší i rozlehlejší. Uprostřed hor se nachází Rilský manastýr – prastarý klášter, vzhledem připomínající opevněný hrad, který si dodnes zachoval svou jedinečnou atmosféru.
 

Hřeben Končeto

Pirin, hory oplývající skalami a jezery. V jejich srdci vidíš ostré hřebeny a třpytivá jezírka na všechny strany, ani ti na mysl nepřijde, že někde hory končí. Hřeben Končeto je jako ostří obráceného nože, šli jsme přes něj za mlhy, někteří byli rádi, že nevidí stovky metrů hluboko. Stanování na měkké travičce u jezer je nezapomenutelné, stejně tak ranní osvěžující koupel.

Pirin má charakter podobný Rile, je však o něco divočejší. Tvoří jej více skalních hřebenů i samostatných masivů, mezi kterými jsou desítky jezer a travnatá i lesnatá údolí divokých horských řek.