Pavučina


Bulharsko – průvodce po Rile a Pirinu

Pirin – hory skalních štítů a jezerních kotlin

Na hřebeni Končeto

Pirin, hory oplývající skalami a jezery. V jejich srdci vidíš ostré hřebeny a třpytivá jezírka na všechny strany, ani ti na mysl nepřijde, že někde hory končí. Hřeben Končeto je jako ostří obráceného nože, šli jsme přes něj za mlhy, někteří byli rádi, že nevidí stovky metrů hluboko. Stanování na měkké travičce u jezer je nezapomenutelné, stejně tak ranní osvěžující koupel.

Pirin má charakter podobný Rile, je však o něco divočejší. Tvoří jej více skalních hřebenů i samostatných masivů, mezi kterými jsou desítky jezer a travnatá i lesnatá údolí divokých horských řek.

Mapy Pirinu

Turistické mapy vydala Kartografia Sofia a vydavatelství Domino, u nás se dají zakoupit například v e-shopu Hedvábné stezky nebo knihkupectví Kiwi (viz předchozí odkazy). Obě mají vrstevnice po padesáti metrech a popisky v cyrilici i latince.

Starší edici první zmiňované (ještě s názvy jen cyrilicí) lze i stáhnout – po listech z mapového serveru MK či vcelku z 4F Travel Page.

Výchozí body a doprava k nim

Stoupání od Razlogu

Sedlo Predel

Sedlo odděluje Rilu a Pirin, je zde horská chata a zastávka dálkových autobusů. Nejlepší možnost, jak přejít z Rily na Pirin po svých.

Razlog

Město na severním okraji Pirinu. Jezdí sem dálkové autobusy ze Sofie i unikátní horská úzkorozchodná železnice ze Septevri, kde navazuje na hlavní trať do Sofie (viz jízdní řády v kapitole místní doprava). Přijíždíte-li autobusem, je dobré požádat řidiče, aby vám zastavil na křižovatce před městem. Nástup na chatu Javorov a na hřeben je tudy výrazně kratší než ze sedla Predel.

Bansko a Dobrnište

Města na severovýchodním úpatí hor, v obou jsou stanice úzkorozchodky do Septevri. Z Banska vedou cesty údolími k chatám Vichren a Demjanica. Z Dobrnište nás dovede turistická značka pod masiv Poležan a k Popovu jezeru.

Mramorový štít Vichrenu

Melnik

Známá vesnička na jižním okraji Pirinu, položená v srdci rozsáhlého pískovcovo-jílového skalního města, plného ostrých hřbetů i pyramidy připomínajících útvarů. Ve vesnici se nachází množství hospůdek v malebných domcích, kde lze ochutnat kvalitní a proslavené místní víno. Asi jednu až dvě hodiny chůze (v závislosti na tom, jak moc se budete kochat výhledy na skály) po zelené značce se nachází prastarý klášter – Roženski manastir. Přímý autobus do Sofie jede jednou denně, autobusy jezdí i z nedalekého Sandanski.

Sandanski

Z oblasti Vinarske porty a Tevného jezera se snadno dostaneme k chatě Jane Sandanski, kde začíná silnice. Do města Sandanski je to přes patnáct kilometrů, asi nejznažší je stopovat. Vlaková stanice je o dva kilometry dále, ale z centra tam jezdí městský autobus.

Kresna a Strumjani

Pro úplnost zmíním dvě stanice na hlavní trati ze Sofie na řeckou hranici, které leží na západním okraji Pirinu. Vychází od nich turistické značky do centrální části pohoří, které podle mapy vypadají dlouze, ale pěkně.

Návaznost na další hory

Z Pirinu lze přes sedlo Predel přejít na Rilu ležící severně. Východním směrem leží Rodopi.

Pod sedlem Vinarska porta

Tábořiště

Pirin je národním parkem, ale volné táboření je tolerováno. Výjimkou je Tevnoto ezero, kde je na stanování vyhrazená plocha a platí se 2 Lv za osobu.

Dále jsou v horách chaty, kde je možné za přijatelné ceny přespat či se občerstvit.

Rozdělávání ohňů je kvůli nebezpečí požárů zakázáno a postihováno. Povoleno je jen na označených místech, třeba u chaty Kamenica.

Voda

Pitnou vodu je možné nabrat z horských bystřin, přítoků jezer a pramenů, je v dosahu všech zmíněných tábořišť.

Je třeba počítat že na červené hřebenové značce o vodu nezavadíme od Suchodolska jezera až po chatu Vichren ani v úseku Dălgo ezero – Tevnoto ezero.

Doporučené přechody

Pro inspiraci uvádíme dva přechody, jejichž značná část se sice shoduje, ale které vedou opačnými směry.

Z Razlogu do Sandanski (Jirka, 2008)

Přechod, který jsme šli v létě 2008. Nutno podotknout, že sestup údolím Kozí řeky do Sandanski sice pěkný, ale daný nedostatkem času a nutností dojít k trati na západní straně hor, po které jsme pokračovali do Řecka. Původní plán byl dojít od Tevného jezera údolím Železnice k chatě Pirin a do Melnika. Pokud bychom se vraceli domů přes Sofii, sešli bychom na severní stranu do Banska či Dobrnište.

  • 0. den: Přejezd z Rilského manastiru autobusem na rozcestí před Razlogem, spaní u potoka v lese na úpatí hor
  • 1. den: Stoupání k chatě Javorov a dále vzhůru k Suchodolsku je­zeru
  • 2. den: Nejvyšší část hřebenovky přes Končeto na Vichren, sestup k chatě Vichren
  • 3. den: Přes Dălgo ezero na hřeben, k sedlu Vinarska porta
  • 4. den: Krátký přesun na Tevno ezero, zájemci výlet nalehko na Samodivski ezera
  • 5. den: Část výpravy po žluté značce na Kozi preval a údolím Kozí řeky k chatě Kamenica, horalové šli přes vrchol Kamenice
  • 6. den: Sestup k silnici a stopem do Sandanski

Z Melniku do Razlogu (Šárka, 2011)

Tento přechod jsme absolvovali na konci září, v tomto termínu je již třeba počítat s nižšími teplotami v noci. Velmi doporučujeme návštěvu Melniku a prohlídku krásných pískovcovo-jílových skalních pyramid i ochutnávku místního vína.

  • 0. den: Příjezd ze Sofie přes Sandanski do Melniku, prohlídka skal, a poté po zelené značce kolem Melnických pyramid do Roženského kláštera, spaní kousek za vesnicí Rožen
  • 1. den: Stoupání od vesnice Rožen po zelené značce na chatu Pirin a dále, spaní asi v 1900 metrech
  • 2. den: Přes Tevno ezero k chatě Vichren
  • 3. den: Výstup na Vichren a přes hřeben Končeto k Suchodolské­mu jezeru
  • 4. den: Sestup kolem chaty Javorov k silnici u Razlogu
Pokud byste chtěli přejít hory relativně na lehko, bez stanu a jídla, můžete se inspirovat na zájezdu CK Alpina – Rila a Pirin – přechod po horských chatách.

V mapě vyznačené trasy

Mapka popsaných tras a tábořišť

Razlog – chata Javorov (9 km, 3 hod, stoupání 860 m, opačný směr 2 hod)
Od křižovatky jihozápadně od města jdeme po nové silnici přímo k úpatí hor. Nejprve musíte projít nevkusným hotelovým komplexem, který roste na místě, kde jsou v mapě zakreslené vykopávky historických kostelů, ale brzy se dostaneme do horského lesa. Odsud nás pěšina vede horským údolím až k chatě Javorov.
Chata Javorov – Suchodolsko jezero (3,5 km, 1,5 hod, stoupání 600 m, opačný směr 1 hod)
Pěšina stoupá úbočím rokle ve které hučí potok, protější svah tvoří ohromná bílá skalní stěna. V polovině cesty potkáváme zaslon (turistický přístřešek) Bunkera. Na tomto místě je v podstatě zbytečný a tomu odpovídá jeho stav – uvnitř je plno špíny a odpadků. Zde les končí, pokračujeme po loučkách s pěknými výhledy a klečí. U malebného Suchodolska jezera je těsně u vody rovný trávníček tak na čtyři stany, další je možné postavit o kus dál.
Suchodolsko jezero – Končeto – Vichren – chata Vichren (10,5 km, 5 hod, stoupání 1150 m, klesání 1500 m, opačný směr ch. Vichren – Vichren 3 hod, Vichren – Suchodolsko ezero 3,5 hod)
Od jezera stoupáme na (sedlo) Suchodolski preval a dále nás cesta vede těsně pod hřebenem okolo vrcholů Kamenica (2726 m) a Bajuvi dupki (2820 m). Po několika kilometrech míjíme zaslon – tento je čistý, půdorys má 2×3 m, uvnitř je šest postelí a vzhledem k jejich šířce by se zde vyspalo deset lidí celkem pohodlně. U něho začíná ostrý hřeben Končeto, chůze po něm se dá přirovnat téměř k lezení po hřebeni střechy. Pocit jistoty dodává ocelové lano. Na konci Končeta můžeme pokračovat traverzem do sedla před Vichrenem nebo si lehce zajít přes vrchol Kutela (2 908 m). Ze sedla strmě stoupáme na nejvyšší vrchol Pirinu – mramorovou pyramidu Vichren (2 914 m) a následně klesáme ke stejnojmenné chatě o 900 m níž. Pokud nechceme přespat na chatě, pěkné místo na stany je u Okota jezera – po půl kilometru cesty po červeno-zelené značce uvidíte vlevo jeho morénu.
Chata Vichren – Dălgo ezero – Vinarska porta (10 km, 4 hod, stoupání 1050 m, klesání 600 m)
Od chaty stoupáme okolo Okota jezera nad Ribným jezerem k Dălgu jezeru. Odtud strmě stoupáme po suti a mezi obrovskými kameny a skalami zpátky na hřeben. Dál nás červená značka vede ve výškách okolo 2550–2650 m až k sedlu Vinarska porta. Zde je další pěkné místo na táboření – na poloostrově zabíhajícím do jezera na západní straně sedla. Vodu z jezera je vhodné pít po převaření, pasou se nad ním krávy.
Vinarska porta – Tevno ezero (3 km, 1 hod, stoupání 200 m, klesání 100 m)
Krátce stoupáme do sedla Mozgoviška porta a scházíme k Tevnému jezeru. Tábořit se smí jen na jeho východní straně poblíž boudy, kde se prodává občerstvení, platí se 2 Lv za osobu.
Tevno ezero – chata Vichren (13 km, 6 hod, stoupání 700 m, klesání 1250 m)
Opačný směr předchozích dvou úseků. Doporučujeme spát nejpozději u cedule Ch. Vichren 15 minut, kde je pěkné místo na stany, dále se již klesá k chatě Vichren, kde to zdaleka není tak pěkné.
Tevno ezero – Kozi preval – chata Kamenica (10 km, 3 hod, stoupání 250 m, klesání 1000 m)
Z Tevného jezera vytéká potok Mozgovica, jdeme podél něj okolo menších jezer a jezírek až pod Kozi preval. Nedlouhé stoupání do sedla je na této trase jediné, dál už klesáme podél Kozí řeky až do cíle. Nejprve sestupujeme po horských loukách, míjíme kaskády a v závěru jdeme lesem. U chaty Kamenica je možné zdarma postavit stany a rozdělat oheň.
Tevno ezero – Krelevdvorska djasna porta – Kamenica – Kozi preval (4 km, 3 hod, stoupání i klesání 600 m)
Varianta pro horské kamzíky, jak si ozvláštnit cestu. Od jezera jdeme po červené značce do sedla Krelevdvorska djasna porta a odbočujeme po sotva znatelné pěšině doprava vzhůru k vrcholu Smirnenski. Těžko říct, zda je lepší jít přes vrchol či po východním úbočí, obojí je dost skalnaté. V sedle mezi tímto vrcholem a Kamenicou kříží hřeben hluboký zářez, překonat jej je poslední překážkou, dál už stoupáme lehkým terénem až do výšky 2 822 m. Z vrcholu je nádherný výhled na velkou část Pirinu. Na Kozi preval klesáme už bezpečně po loukách. K chatě Kamenica je to tudy tak o tři hodiny delší než předchozí variantou.
Chata Kamenica – chata Jane Sandanski (4 km, 1 hod, klesání 600 m)
Vycházíme po silničce, nesmíme minout místo, kde odbočuje lesní pěšina dolů. Během sestupu si všimneme ojedinělého vodního díla – přes potok přechází krytý akvadukt, soustavou stavidel přibírá další vodu a mizí v podzemí aby nabral vodu v dalších údolích a dovedl ji až k hydroelektrárně, kterou uvidíme u silnice do Sandanski.

V mapě dosud nevyznačené trasy

Melnik – Roženský klášter (2,5 hod i s prohlídkou kláštera)
Z vesnice Melnik stoupáme po zelené značce, jejíž začátek nám místní ochotně ukáží, podél proslulých melnických pyramid do sedla a odtud krátce klesáme k Roženskému klášteru. Ten je pro veřejnost otevřen do 18 hodin, vstup je zdarma, v areálu se však nesmí fotit.
Roženský klášter – chata Pirin (7 hod)
Pokračujeme dále po zelené značce. Ve vesnici Rožen musíme správně odbočit ze silnice, naštěstí je zde cesta dobře značená. Jinak je tomu bohužel dále při výstupu, musíme dávat dobrý pozor na značky a orientovat se i podle pěšinek. Ztratíme-li značku, musíme se prodírat strmým bukovým pralesem. Na chatě Pirin se lze občerstvit pivem či jiným nápojem.
Chata Pirin – Tevno ezero (3,5 hod)
Nejprve stoupáme otevřeným údolím podél horské říčky, poté se cesta stáčí vlevo a stoupáme do sedla, odkud je již vidět chata Tevno ezero, kde lze pojíst i popít z vlastních zásob i z místní kuchyně.

Odkazy

Výhled z Končeta: dole Bansko, vpravo Kutelo a za ním Vichren