Pavučina


Bulharsko Od tisíce jezer k moři

Obsah

  1. Odjezd sobota 19. července
  2. Ze Sofie do hor neděle 20. července
  3. Opuštěným údolím vzhůru pondělí 21. července
  4. Další dny
  5. Fotogalerie

Opuštěným údolím vzhůru

Бистришки водопад. Probouzíme se později, únava z vlaku dělá své – někdo holt neumí spát v balkánském rychlíku. Vločky s dvaceti různými dobrotami, které nám s láskou připravili Pavel s Markétou, mají premiéru a sklízí samou chválu. Balení nám trvá dlouho – horší než skauti a světlušky dohromady. Už máme všechno hotové a okolo Pavla s Maruškou je pořád hromada věcí, takže vítězí nápad ještě skočit do vodopádu. Ranní sluníčko koupeli dodává ještě lepší atmosféru, než to mělo včera.

Jedenáct hodin, konečně vyrážíme. Cesta brzy končí a před námi je kláda přes řeku. Kdo první? Spadne někdo do vody i s batohem? Všichni v pořádku, jde se dál. Stoupáme lesem, možná spíš pralesem. Docela kvalitně do kopce a přitom je řeka pořád vedle nás. Okolo divoká příroda. Dostaneš-li tady žízeň, stačí sklonit hlavu k potůčku, připadáš si svobodněji, než když jsi odkázán jen na láhev kterou máš na hřbetě.

Les řídne, objevují se kvetoucí louky a hlad se ozývá stále silněji. „Bez oběda dál nepůjdu.“ Sedíme na obrovském kameni nad kaskádou řeky a střídavě jíme chlebík s lahůdkovými sýry a koupeme se v jezírkách pod vodopády. Co se dá dělat, musíme výš…

Les končí, kolem řeky louky a suťová pole. Někteří utekli dopředu, nevšimli si, že cestička přechází na druhou stranu a teď se brodí řekou a polem bolševníku. O kus dál už všichni přeskakujeme vodu po kamenech a postupujeme loukou, kde nám býlí sahá po ramena. Chudáci alergici.

Stoupáme posledním strmým kopcem podle další kaskády. Sušenky nám dodávají energii, za chvilku jsme nahoře. Před námi se otevírá nádherné údolí, z trávníku občas vyrůstá jalovec či divizna. Nějak se nám nechce dál, hezčí to už nikde být nemůže.

Stavíme stany v dolíku s měkoučkou trávou. Na obavy, že se z něj při dešti stane rybíček, odpovídám: „Podlážka má vodní sloupec 15 metrů, to můžu klidně postavit v potoku.“ Připravujeme bramborové knedlíky se salámem na cibuli a mezitím se koupeme v tůni. Voda je ledově osvěžující.

Už potmě sedíme s Honzou a Adamem na šutru opodál. Povídáme a vychutnáváme Honzův nakládaný česnek. Noční pohoda.

Tady se utáboříme, hezčí už to nebude