Pavučina


Rumunsko – průvodce po Retezatu, Paringu a Šureanu

O Rumunsku, rumunština, rumunské peníze

Bezpečnostní situace

Centrum Petroşani

Rumunsko má u mnohých lidí pověst divoké a nebezpečné země, dle našich zkušeností i zkušeností mnoha přátel dost nezaslouženě. Stejně jako všude jinde je vhodné si dávat pozor na věci, hlavně na nádražích a ve městech, ale netřeba se zbytečně bát. Většina Rumunů je přátelských, rádi cizincům pomohou či poradí.

Jak se domluvit

Anglicky mluví spousta místních turistů, které potkáte na horách, i policisté, německy jsme se domlouvali hlavně s drážními zaměstnanci. Nicméně většina Rumunů ani jedním z těchto jazyků nevládne, na malých vesnicích či u bačů je tato šance nulová. Je více než vhodné se naučit základni rumunská slovíčka, abyste se dokázali zeptat na cestu či pochopili, co je na jídelním lístku v restauraci. Můžete si vytisknout třeba tento praktický rumunský slovíček.

Výslovnost Rumunštiny

Dovolím si ocitovat pár vět o rumunské výslovnosti z oblíbené knížky:

Rumunská výslovnost je ostatně prostá, jednoduchá: Ă je pouze neznělé -a-; Â se vyslovuje stejně jako Î, tedy jako přehnaně vyřčené -y-; C v CE a CI se vyslovuje jako -če- a -či-, před všemi ostatními písmeny, včetně Î jako -k-. Podobně G v GE a GI nutno vyslovit -dže- a -dži- a před ostatními písmeny jako -g-. Samohláska I se po souhláskách d, t, n vyslovuje tvrdě; písmeno J se vyslovuje vždy jako -ž-; souhlásky Ş a Ţ se vyslovují jako -Š- a -C-.

A to je vlastně všechno, co potřebuješ, abys správně přečetl jména v mapě a v rumunské zemi se neztratil.

Miloslav Nevrlý, Karpatské hry

Peníze

Rumunskou měnou je leu (množné číslo lei), který se dělí na 100 bani. Jeden leu je nyní přibližně šest korun (6,3 Kč v březnu 2010). Bankovky překvapí tím, že nejsou tištěny na papíře, ale na folii a jsou v některých místech průhledné. Získat tuto měnu lze nyní snad i v Praze, dále je praktická směnárna na nádraží Budapest-Keleti či lze vyměnit eura v bankách a směnárnách v Rumunsku. Též můžete vybrat peníze z bankomatu, kterých je v rumunských městech dostatek.

Ceny

Potraviny stojí podobně jako v naší zemi. Levněji než u nás pořídíte třeba jídlo v restauraci či jízdenky na místní vlaky a autobusy.

věc přibližná cena
lístek na osobní vlak 32 km 3,90 Lei
cibule (1 kg) 1,65 Lei
nektarinky (1 kg) 4,39 Lei

Mobilní signál

Rumunské hory jsou většinou GSM signálem zcela nedotčené, počítejte s tím, že si zavoláte jen na vrcholech s přímou viditelností na civilizaci.