Pavučina


Rumunsko – průvodce po Retezatu, Paringu a Šureanu

Munţii Retezat – Jezernaté hory

Hřebeny při západu slunce

Munţii Retezat, třetí nejvyšší hory Rumunska. Hory s okouzlujícími pohledy na jezera pod skalními štíty, se skalními stěnami, které jsou úchvatné pod modrou oblohou s bílými obláčky a děsivé, mizí-li v černých bouřkových mracích. Hřebeny navršené z kamenů, kam až oko dohlédne, nedozírné horské louky i nekonečné pěšiny klečí. Hory patřící ovcím, koním, oslům, ale i turistům. Vydáš-li se na ně v letních měsících, uvidíš stáda všech těchto stvoření. My jsme vyrazili až v polovině září a samotu rozptylovalo jen několik oslíků a pár poutníků objevivších se v mlhách.

Retězat je překrásnou ukázkou působení nejrozsáhlejšího ledovce rumunských Karpat. Zůstaly po něm strmé skalní stěny, nedozírná suťoviska a hlavně 80 horských ples. Hřebeny Velkého Retezatu tvoří žula, Malý Retezat na jihu je vápencový se spoustou závrtů, škrapových polí a bílých skal. Národní park Retezat byl založen už v roce 1935.

Mapy

Mapy Retezatu, pomineme-li dávné malůvky, vydal Bel Alpin a Dimap. Obě z nich je možné zakoupit v e-shopu Hedvábné stezky či pražském knihkupectví Kiwi (viz předchozí odkazy), druhou je možné také stáhnout.

Výchozí body a doprava k nim

Zlata Gura

Cabana Zlata Gura leží na západním okraji Retezatu. V chatě je možno se občerstvit i uhasit žízeň. Nejbližší vlaková stanice je Subcetate, poblíž je také město Haţeg. Zda se zde někdy objevuje autobus nebylo spolehlivě zjištěno, ale sehnat taxikáře není problém ani na nádraží v Subcetate ani na recepci chaty.

Câmpuşel

Tábořiště Câmpuşel leží pod Malým Retezatem na samém konci silnice do hor. Je možno sem přijít pěšky 14 km z Câmpu lui Neag, přičemž cesta vede po malé silničce skalnatým údolím a slavnými soutěskami Cheile Scocolui, nebo opět stopem či taxíkem. Autobus jezdí i do Câmpu lui Neag, časté spojení z Petroşani je do o kus dál ležícího Lupeni.

Cabana Pietrele

Chata na severu hor. Nejbližší východisko do oblasti Bucury.

Câmpu lui Neag

Vesnice na jihovýchodě Retezatu. Spojení přes den z Petroşani přes Uricani autobusem. Zřejmě opravdu není zvykem, aby se na Retezat nastupovalo už tady, ale cesta je to také pěkná.

Râuşor

Lyžařské středisko na severu hor. Jedinou možností dopravy je spoléhat na stopování.

Cabana Buta

Chata pod hřebenem spojujícím Custuru s Malým Retezatem.

Návaznost na další hory

Přechod Retezatu jde velmi dobře spojit s přechodem Godeanu, které navazuje na západě na Malý Retezat sedlem Şaua Paltina (1935 m n. m.). V tomto místě navazuje též pohoří Vilcan, které začíná za sedlem Pasul Jiu-Cerna (1330 m) nedaleko tábořiště Câmpuşel.

Na západě odděluje údolí říčky Râu Mare Retezat od pohoří Tarcu, které má charakter rozlehlé poloniny. Nejlépe se dá přejít okolo přehrady Gura Apei.

Na východě pokračuje Retezat několika nižšími hřebeny směrem k Petroşani.

Na nedaleký Parâng, který začíná na východním okraji Petroşani, a Şureanu, ležící severně, je lepší se svézt místní dopravou.

Tábořiště

Tábořiště Zănoaga

Retezat je národním parkem a táboření je povoleno jen na vyhrazených místech, která jsou vyznačena na mapě. Těchto tábořišť je dostatek, za jejich využití se nic neplatí. Na všech, která jsme navštívili, bylo čisto a pitná voda v dosahu.

Voda

V celém pohoří, s výjimkou Malého Retezatu, je dostatek pramenů a čistých potůčků, takže s pitnou vodou není problém.

Koupání v jezerech je přísně zakázáno a hlídáno, mýt sebe i nádobí je potřeba v potocích vytékajících z jezer.

Doporučené přechody

Mapa Retezatu s vyznačením popsaných tras a tábořišť

Takto jsme to šli my. Berte to jako jednu z mnoha možností. Denní tůry, které nám vyhovovaly mohou být pro někoho příliš krátké či naopak moc náročné.

Z Gury Zlate přes Bucuru na Malý Retězat (Jirka)

  • 0. den: večerní příjezd na Guru Zlatou
  • 1. den: nástup na hřeben a k jezeru Zănoaga
  • 2. den: přes Saua Judele k jezeru Bucura. Plánovali jsme ještě nalehko vyběhnout na Vârful Retezat, ale bouřka nás odradila
  • 3. den: náročnéjší skupina – přes Peleagu, Papušu a Custuru do sedla Şaua Plaiul Mic, odpočinková skupina – přímo údolím do sedla
  • 4. den: přes Piatra Iorgovanului na tábořiště Câmpuşel
  • 5. den: přesun do Petroşani

Z Câmpu lui Neag přes Vf. Retezat na Râusor (Šárka)

  • 0. den: Večerní příjezd do Câmpu lui Neag. Táboření v lese kus za vesnicí
  • 1. den: Výstup na hřeben, spánek na mýtině v lese poblíž Poiana Paroasa. O kousek výš končí les a je tam studánka s vodou (15 minut od louky, kde jsme spali)
  • 2. den: Po hřebeni přes vrcholy Vf. Văcarea, Custura, Papuša a Peleaga k jezeru Bucura
  • 3. den: Okruh nalehko přes Peleagu
  • 4. den: Nalehko k jezeru Zănoaga a zpátky obloukem přes Vf. La Clince
  • 5. den: Přes Vârful Retezat dolů do lyžařského střediska Râuşor
Chcete-li raději vyrazit na Retezat bez starostí a s partou fajn lidí, můžete si zkusit vybrat ze zájezdů do Rumunska od CK Alpina – přechody Cernei, Godeanu a Retezat, Vilcan a Retezat a Retezat, Godeanu a Tarcu, či Pohodové toulky v NP Retezat s ubytováním na horských chatách. Nebo se můžete jen podívat, kam jezdí, a nabrat inspiraci.

V mapě vyznačené trasy

Jezero Zănoaga

Časy jsou kombinace údajů z rozcestníků, map a našich odhadů. Odpovídají čisté době chůze s batohem. S příjemnými zastávkami na jídlo a výhledy trvají trasy přibližně o polovinu více.

Zlata Gura – Zănoaga (5 hod.)
Nástupová cesta překonávající převýšení 1400 metrů. Cesta je dobře značena červenými trojúhelníčky. První část cesty vede podél potoka Radeşu Mare bujným pralesem. Druhá část vede přes vrcholové louky a klečí s výhledy na Retezat i pohoří Ţarcu.
Zănoaga – Bucura (3 hod.)
Cesta stoupá na hlavní hřeben a vede stále po jeho jižní straně. Nejvyšší bod je sedlo Şaua Judele, odkud je možno nalehko vyběhnout na Vârful Judele (20 min.). Sestup k Bukuře je částečně po kamenných polích.
Bucura – Peleaga (2 hod.) - Păpuşa – Custura (4,5 hod.)
Nejvyšší část hřebenovky. Náročná cesta po kamenných polích.
Custura – Şaua Plaiul Mic (2 hod.)
Velmi mírný a příjemný sestup, povětšinou po trávě.
Bucura – Poiana Pelegii – Şaua Plaiul Mic (3 hod)
Odpočinková cesta údolím a částečně lesem. Varianta k náročné hřebenovce.
Cabana Buta – Şaua Plaiul Mic (1 hod.)
Velmi strmá cesta do sedla.
Şaua Plaiul Mic – Piatra Iorgovanului (3,5 hod)
Nejprve po travnatém hřebeni a následně nástup vápencovou roklí na Albele a po hřebeni Malého Retezatu.
Piatra Iorgovanului – Câmpuşel (2,5 hod)
Náročný a strmý sestup o 800 metrů dolů.
Piatra Iorgovanului – Şaua Paltina – Câmpuşel
Plánovali jsme to jako delší variantu k předešlé cestě, ale nakonec ji nikdo nešel. Měla by vést okolo velkého množství závrtů.
Câmpu lui Neag – Poiana Paroasa (4 hod.)
Výstup po „silnici“ (ve skutečnosti je to lesní cesta) a dále po různých pěšinkách na hřeben. Není značeno.
Poiana Paroasa – Custura (5 hod.)
Cesta po hřebeni nejprve kousek lesem, poté kolem kosodřeviny (dá se obejít). Připojujeme se na turistickou značku, dál cesta vede po trávě a kamení.
Zănoaga – Bucura přes Vf. La Clince (4,5 hod.)
Od jezera Zănoaga vede značka klečí, cesta je trochu zarostlá, noří se do lesa a následně se stoupá na travnatý hřeben s výhledy na celý Retezat, po kterém se dojde až k jezeru Bucura.
Bucura – Vf. Retezat (2,5 hod)
Hřebenovka, cesta vede hodně po kamení.
Vf. Retezat – Râuşor (3,5 hod)
Nejdříve hřebenovka, úsek z Vf. Retezat strmá a vyklouzaná stezka. Do lyžařského střediska Râuşor má vést modrá i červená značka, nicméně jen modrá je funkční.

Odkazy