Pavučina


Rumunsko – průvodce po Retezatu, Paringu a Šureanu

Místní doprava

Železnice

Místní vlaky

Rumunské železnice v posledních letech udělaly v posledních letech velký skok dopředu. Zejména na dálkových spojích jezdí nové klimatizované vozy. Vlaky, co jsme měli možnost vidět, jezdí včas a spolehlivě. Jízdné závisí od typu vlaku, cesta osobním vlakem je na naše poměry velmi levná. Téměř všechny vlaky jsou povinně místenkové. Jízdní řády se dají najít i na českém či německém vyhledávači, ale na oficiálním webu rumunských železnic si můžete spojení vynajít i s cenou.

Praktický jízdní řád pro trať z Petroşani do Subcetate naleznete v předchozí kapitole.

Autobusy

Jízdní řády si můžete vyhledat na rumunském autobusovém vyhledávači. Nicméně můj dojem je, že v databázi jsou pouze dálkové autobusy.

Jízdní řády místních spojů se nám nepovedlo nikde najít. Nejlepší je zeptat se na místě.

Taxi, stopování

U nádražích s vyšší frekvencí turistů často stojí taxikáři připravení nabídnout své služby. Cena není nikterak závratná, ale mají sklon ji cizincům nadsadit, vyplatí se smlouvat či si ji spočítat podle odhadnutých kilometrů a částky kterou mají napsanou na dveřích.

Se stopováním jsme měli jen dobré zkušenosti, rumunští řidiči zastavují ochotně, mají-li v autě alespoň kousek místa. Všechny průvodce upozorňují, že v Rumunsku často řidiči vyžadují za cestu stopem příspěvek na benzin. My jsme se s tím nesetkali ani jednou, pravděpodobně to již není příliš obvyklé.