České vesnice v Banátu
Vesničky s malovanými domy. Krávy volně se pasoucí na loukách. Nedotčená příroda s vodopády a jeskyněmi. Ale hlavně pohostiní lidé, kteří se řídí příslovím „Host do domu, Bůh do domu“. Dříve jsem netušil, že jsou lidé, kteří po dvě století žijí v cizině a přesto mluví česky, zpívají naše písně a patří k nám. Ani jsem neznal nikoho, kdo by se uživil prací svých rukou, najedl se toho, co vypěstoval. A nevěřil bych, že vám někdo může nabídnout nocleh v nejlepším pokoji a zeptat se, na co máte chuť k večeři.
Předkové místních obyvatel se roku 1823 vydali po Dunaji na samý okraj rakouské monarchie, aby zde v horách a hlubokých lesích založili vesnice a těžili dřevo. Dnes jich tady žije kolem dvou tisíc v šesti ryze českých vesnicích. Banátští Češi jsou lidé, kteří si zaslouží náš obdiv za to, co dokázali. A Banát je kraj, který stojí za návštěvu, už kvůli tomu, že třeba zjistíme, že v životě jsou důležité věci, které jsme považovali za samozřejmé a štěstí není tam, kde ho hledáme. Navíc, možná je nejvyšší čas se vydat do tohoto lidmi zapomenutého kraje na samém okraji někdejšího Rakouska-Uherska. Život v Čechách je jednodušší a místní odchází…
V banátských horách dnes leží šest českých vesnic – Svatá Helena, Gerník, Rovensko, Eibentál, Bígr a Šumice. Malebná kopcovitá krajina v jejich okolí, bohatá na louky, bukové lesy, jeskyně i daleké výhledy, je ideální jak na nenáročné vycházky, tak delší túry.
Mapy
Bezkonkurenčně nejlepší je mapa, kterou vydal Klub českých turistů ve spolupráci s Člověkem v tísni. Je možné ji zakoupit i stáhnout.
Informace o Banátu
V rámci projektu rozvoje šetrné turistiky společnost Člověk v tísni vytvořila stránky o Banátu, kde najdete veškeré potřebné informace.
Pár našich tipů
Kdy se vydat na cestu
Banát je mezi českými turisty celkem známý, v létě může být v některých vesnicích více zvědavců než místních. Za vidění rozhodně stojí i posvícení v jednotlivých vesnicích (termíny naleznete na webu), Velikonoce a Masopust.
Doprava vlakem
Nejbližší stanice jsou Băile Herculane a Orşova. Druhou možností je dojet do města Timisoara a pokračovat autobusem do městečka Moldova Noua poblíž Gerníku a Svaté Heleny (vyhledat spojení).
Nejvýhodnější je zakoupit si vnitrostátní jízdenku na hranice (čili do Kúty Gr.) a z tohoto bodu zpáteční jízdenku City Star s otevřenou platností během jednoho měsíce. Ve dvou lidech vychází její cena na 1800 Kč, v pěti na 1450 Kč na osobu (za obě cesty). Téměř všechny vlaky mezi Maďarskem a Rumunskem i rumunské vnitrostátní jsou povinně místenkové. Mezinárodní místenka stojí 3 €, vnitrostátní 3 lei (20 Kč).
Jak poznávat Banát
Samozřejmě je možné vyrazit se stanem, krajané v každé vesnici ochotně poradí, kde je možné v blízkosti tábořit. Druhou možností je domluvit si předem ubytování v některé vesnici a podnikat výlety po okolí. Pokud vám bude nabídnuto ubytování i s jídlem, rozhodně neodmítejte, poznávejte všemi smysly. Třetí možností je vyrazit za krajany nalehko, bezstarostně, jen s pár věcmi. Nocleh se pro vás určitě najde a můžete chodit mezi vesnicemi jak se vám zachce.