Pavučina


Rumunsko – průvodce po Retezatu, Paringu a Šureanu

Muntii Lotru – Travnaté hory

Vydáš-li se do pohoří Lotru, nečekej nejostřejší štíty, nejblankytnější jezera ani nejvyšší vodopády. Místo nich Ti bude odměnou vzácný klid širých pastvin, při troše štěstí prozářených vlídným sluncem, volnost jít kudy Tě nohy ponesou, spát na místě Tvému srdci milém. Občasnými společníky Ti budou jen bačové a jejich ovce, a tak možná i na chvíli uvěříš, že není žádný zbytek světa plný lidí-jen Lotru a Ty. A až ani Ty nebudeš, bude nad Lotru dál věčně vycházet slunce, jako kdyby se vůbec nic významného nepřihodilo.

Miloslav Nevrlý, Karpatské hry

Hřeben pohoří Lotru je tvořen převážně travnatými kopci, pouze v nejvyšších partiích mají některá úbočí charakter skalnatých srázů. Dosahuje nadmořské výšky lehce přes 2000 m n. m. Pro jeho celkový ráz se mu někdy přezdívá rumunské Mongolsko.

Výhled na podhůří Fagaraše z východního okraje Lotru

Mapy

Není nám známa existence aktuální turistické mapy tohoto pohoří. Na internetu lze najít například tento schematický náčrtek, ale je nutno brát vše s rezervou (např. zde nejsou vrstevnice, chybí přehrada Vidra…). Přechod jsme absolvovali právě s pomocí tohoto obrázku, dále ofoceného satelitního náhledu Google Earth a GPS. Nutno však říci, že viditelnost byla po celou dobu dokonalá, a tak bylo většinou zřejmé, kudy hlavní hřeben pokračuje.

Asi nejlepší službu prokáží vojenské topografické mapy v měřítku 1:100 000. Můžeme si vybrat mezi rumunskými a sovětskými, které jsou výrazně starší, avšak kvalitnější.

Rumunské vojenské mapy 1:100 000
levá část
gps kalibrace
pravá část
gps kalibrace
Sovětské vojenské mapy 1:100 000
levá část    pravá část

Za případné doplnění zdrojů Vám budeme vděčni.

Stádo krav

Výchozí body a doprava k nim

Riu Vadului

Železniční zastávka v údolí říčky Olt, tři stanice od vesnice Turnu Roşu. Lze se odtud vydat po některé z dřevařských cest vedoucích do nitra hor.

Obârşia Lotrului

Hospoda a tábořiště v údolí řeky Lotru, vzdálené asi 30 km po silnici od města Petroşani. Autobus se zde objevuje zřídkakdy, pokud vůbec, avšak na silnici lze dobře stopovat.

Návaznost na další hory

Po hřebínku nacházejícím se pod vrcholem Ştefleşti lze přejít do sousedního pohoří Cindrel, ležícího severně. Přes Obârşia Lotrului se lze dostat do skalnatého a divokého pohoří Parâng i do opuštněného a travnatého Şureanu.

My jsme šli trasu Riu Vadului – Obârşia Lotrului – Petroşani – Retezat. Lze však jistě též postupovat opačným směrem a po Lotru se vydat na Făgăraş.

Tábořiště

V principu je možno se utábořit a rozdělat oheň dle libosti, Lotru není národní park.

Voda

Spíše než na křišťálově průzračné potůčky v Lotru narazíte na stružky vod různých barevných nádechů stékající z pastvin, popřípadě ze stojatých kaluží na plochých temenech kopců. Je vhodné s sebou mít dezinfekci.

Hřeben Lotru (foto Pavel H.)

Možný průběh přechodu

Takto jsme postupovali při našem přechodu v létě roku 2009:

  • 1. den: V sedm ráno vystupujeme v zastávce Riu Vadului a vydáváme se po nalezené dřevařské cestě do nitra hor. Dřevařská cesta je posléze vystřídána korytem potoka, holosečí, lesem… Pozdě odpoledne jsme na hřebeni, táboříme na jednom z rovnějších míst na úbočí, ovšem bez zdroje vody.
  • 2. den: Cestou míjíme několik čistých potůčků, doplňujeme vodu. Večer dosahujeme místa, kde je hřeben Lotru přerušen lesnatým pásem. Spíme na mýtině v lese – poněkud se obáváme medvědů, ale nemáme lepší možnost.
  • 3. den: S pomocí nalezené cesty překonáváme lesnatý pás a nastupujeme zpět na hřeben. Spíme za vrcholem Balindru, hezké tábořiště, pitná voda blízko.
  • 4. den: Dosahujeme vrcholu hory Cristeşti, 2233 m n. m. Večer táboříme někde na kraji lesa, v dosahu jen voda stékající z pastvin.
  • 5. den: Po poledni dorážíme do Obârşia Lotrului, po delším stopování jsme v Petroşani.

Jiné zdroje informací

Východní část Lotru